הפרעות קשב וריכוז

איך מרגיש הפרעות קשב וריכוז ביום יום?

האם אתם מבינים באמת את הבן/הבת שלכם? האם אתם בטוחים שאתם יודעים מה עובר עליהם? מהי צורת החשיבה שלהם? מה "המגבלות" שלהם?
בטיפ שלפניכם אני אציג לכם תחושות ורגשות נפוצות אצל ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. קראו, והכירו את ילדכם טוב יותר.

הפרעות קשב וריכוז

האופן שמוחנו פועל, מעבד ומגיב, מאפיין אותנו  בעלי הפרעות קשב וריכוז.

 הסימפטומים  של הפרעות קשב וריכוז משפיעים על החיים שלנו במישורים רבים כגון: החשיבתי (קוגניטיבי), ההתנהגותי, חברתי, על היחסים הבינאישיים (בתוך המשפחה,זוגיות), על היכולות ההישגים  הלימודיים והתעסוקתיים.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לקיומה של הפרעת קשב וריכוז,הרבה מאוד ילדים מאובחנים כבר בגיל צעיר, דעתי המקצועית כמאבחנת היא שהאבחון הוא מהיר מדי אצל הרבה ילדים. כיום יש חשיפת יתר ואף הצפה בנושא שגורם לעיתים להורים ומומחים לאבחן בקלות יתר את התופעה מבלי לבדוק אפשרויות להפרעות אחרות, עקב כך יש לנו הרבה מאוד ילדים המאובחנים באופן שגוי ולא נכון.

בעקבות המודעות הגוברת של הורים לחיפוש  אחר הגדרה של קשיי ילדיהם, אנו ערים לתופעה  של הורים-מבוגרים רבים המגלים לראשונה שגם הם כאלה, בעלי הפרעות קשב וריכוז, בנוסף מתבהר להם כי אותם התופעות בהם סבלו בילדותם ממשיכות גם היום בבגרותם אך באופן שונה אשר משפיעות על יכולתם, תפקודם ויעילותם.  עבור רבים מאותם מבוגרים הידיעה והמודעות  שזו ההגדרה של הקשיים, התנהגותם והישגיהם מהווה "הקלה" בפן הרגשי ובאופן ההסתכלות על עצמם (דימוי וביטחון עצמי ).

דיברתי במאמר הקודם על המאפיינים הבסיסיים לקיומה של הפרעת הקשב  כגון:

1- מתפזר בקלות- הסחת יתר = הילד מתקשה להמשיך במשימה  ולהתרכז  בה מכיוון שלעיתים קרובות דברים שונים מסיחים את דעתו . חסר תשומת לב לפרטים, נראה שאינו מקשיב כשמדברים אליו ישירות, מרבה לשכוח.

2- תנועתיות יתר- היפראקטיביות = האם הילד מתקשה לשבת, תנועתי מאוד,קופצני, עלול לקום ולשבת תוך כדי עבודה ולחפש אחר תנועה בצורה חריגה. (לא תמיד זה מופיע).

3- אי שקט – תזזיתי = האם הילד יכול להתרכז לאורך זמן במשימות משעממות או פחות מעניינות שדורשות ממנו ריכוז והתמדה.

4- חוסר שליטה וויסות עצמי – אימפולסיביות = הילד מתקשה בשליטה עצמית ,איפוק וויסות התגובות, אינו מפעיל שיקול דעת.

חשוב: כל אדם יכול לזהות בעצמו כמה וכמה מהסימפטומים המוזכרים כאן, אם לא בכולם, כל ילד נוטה להשתולל ולהפריע מידי פעם, עדיין אין הדבר אומר שהבעיה קיימת מאחר וקיימות הגדרות מאוד ספציפיות.

למשל, לילדים עם ADD/ADHD  הסימפטומים חייבים להופיע בתדירות גבוהה מאשר לילדים אחרים באותו גיל, הסימפטומים חייבים  להמשך יותר מחצי שנה ברציפות, הם חייבים להשפיע על לפחות שני תחומים בחיים כמו בבית, בבית הספר, בעבודה, בשעות הפנאי וכדומה.

במבוגרים הסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז חייבים להשפיע על חיי היומיום בהסחת דעת, חוסר סבלנות ואימפולסיביות, בעיות ריכוז, שכחנות, בעלי "פתיל קצר", קושי בארגון, איבוד מקומות עבודה ומערכות יחסים.

יש לשים לב, שמרבית הילדים הללו וגם  מבוגרים, הם בעלי אינטליגנציה מעל הממוצע, הם מאוד רגישים, יצירתיים וחלקם סובל מדימוי עצמי נמוך בשל התנהגותם החריגה ויחס החברה אליהם. מבוגרים רבים מצאו דרכי התמודדות או עקיפה, חלקם הסתגלו לחיות בצל הקשיים ,מעטים מצליחים  למנף את הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז ליתרון כקטליזאטור (זרז)להצלחה.

המטרה שלי היא לגרום לכל אחד לחיות ללא מגבלות, הגדרות שקובלות אותם והופכות אצל רבים למכשול

1 מחשבה על “איך מרגיש הפרעות קשב וריכוז ביום יום?”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה