בריחת שתן אצל ילדים מעל גיל 5 והקשר לעיבוד ויסות חושי והפרעת קשב וריכוז

 

כמה עובדות:

 • רוב הילדים לומדים לשלוט במתן השתן בין הגילאים 2 ל 3.
 • רוב הילדים הסובלים בריחת שתן מצליחים להתגבר ככל שהם גדלים.
 • ילדים נוטים פחות לחוות בריחה אחרי גיל 5, למרות שיש לא מעט ילדים שיש להם בריחות על בסיס יומי (מלאה או טפטופים) ביום וגם בלילה.
 • גמילה ושליטה על הצרכים הינו תהליך של בשלות פיזיולוגית, תחושתית, רגשית והתנהגותית (כאשר אין בעיות אורגניות).
 • הבריחה בשעות היום בילד גדול יותר, במיוחד בשעות שהוא בגן (חובה)/בית הספר, שעות משחק או בזמן השתתפותו בפעילויות שונות עם בני גילו, הוא דבר מביך, המפחית בערך וביטחון עצמי של הילד.
 • בריחה השתן בנוסף לאמור פוגעת באיכות השינה, לא רק של הילד, אלא גם של הוריו. גורמת לתסכול ורגשות אשמה של הילד והוריו.

תהליך גמילה נורמאטיבי.

בגוף הילד, בבטן התחתונה יש את השלפוחית השתן, שזו כמו בלון שמתמלא עד לנקודה מסוימת, שמערכת עצביים שולחת אותות למוח. כך הילד מרגיש צורך להרפות את שריריו ולרוקן את הנוזלים שבשלפוחית. בשנים הראשונות הילד מתחזק ומפתח מיומנויות פיזיו-מוטוריות שמאפשרים לו בהדרגתיות שליטה על כלל תפקודיו, כגון: שליטה בשריריו באופן כללי ובפרט בשריריו הטבעתיים. כחלק מהתהליך המורכב של מתן שתן, אשר דורשת מערכת עצבים בשלה ורכישה של התנהגויות-מיומנויות על בסיס בשלות רגשית-התנהגותית. ילד לומד להכיר/לחוש כאשר שלפוחית השתן שלו מלאה ולומד לשלוט בשריריו שמאפשרים לו לשחרר את השתן משלפוחית השתן לשופכה, להסרת הנוזלים מהגוף.

בריחת שתן במהלך היום

בריחת שתן בשעות יום, היא פחות נפוצה אצל ילדים מאשר הרטבת לילה. הילד עלול להיתקל בדחף פתאומי להשתין או שהדבר יקרה באופן לא רצוני של התרוקנות מוחלטת של שלפוחית השתן. יתכן לא פעם מצב של דליפת שתן "טיפטופים" הרבה פעמים מבלי שיהיו ערים לכך. עבור ילדים רבים הקושי הזה מלווה אותם גם בשנים הראשונות במערכת החינוך היסודי ומתקשים להתגבר על בריחת השתן במהלך היום.

סיבות רפואיות

לפניכם חלק מסיבות רפואיות בסיסיות ואין בכתוב בהמשך אבחנה, נדרש בירור על ידי רופא אורולוג, המתמחה בתחום.

בריחת שתן כוללת הטלת שתן לא רצוני במהלך משחק, פעילויות גופנית, ישיבה בפעילויות בגן או במהלך שיעור, במהלך צפייה בטלוויזיה או במחשב, בגלל ששרירי האגן יכולים להיות חלשים או יכול להיות תפקוד לקוי של הסוגרים של השופכה. דליפת שתן במאמץ יכולה להיגרם על ידי פגיעה פיזית, שימוש בתרופה או כתוצאה של תפקוד לא יעיל של שרירי שלפוחית השתן שאינם מצליחים להתקבץ  בשופכה בהתאם לנדרש, כדי למנוע את הדליפה. תסמונת השלפוחית הרגיזה היא לעיתים קרובות נגרמת על ידי דלקת בדרכי השתן. אם ילדכם סובל משלפוחית קטנה או מבעיות מבניות אחרות, ילד עלול להיתקל בבריחת שתן לאורך היום במהלך פעילויות פסיביות או אקטיביות (גופנית). גם ילדים הסובלים מעצירויות עלולים לחוות בריחות שתן לסירוגין .

סיבות נוספות לבריחת שתן יכולות להיות קשורות לקשיים בתחום העיבוד החושי, הפרעת קשב, קשיים רגשיים וגם לעיתים קשיים התנהגותיים. מכאן שיש צורך באבחנה מבדלת של איש מקצוע.

מה הם הגורמים להתנהגות

בריחת שתן יכולה לקרות כאשר לילד יש צורך במתן שתן בזמנים תכופים, או כאשר הילד מתאפק לתת שתן במשך זמן רב, או כאשר ילד מסיבות שונות לא לגמרי מרוקן את שלפוחית השתן שלו. ישנן ילדים שעשויים להתעלם, לא לזהות או לא להרגיש באופן ברור את האותות מהגוף שמתראים לו שהשלפוחית השתן שלו מלאה. יש ילדים שלא רוצים להשתמש בשירותים ציבוריים או לא מוכנים להפסיק פעילות מהנה כדי להתייחס לצורך הבסיסי של גופם. שלפוחית שתן מלאה יתר על המידה יכולה לדלוף. סיבות נוספות של בריחת שתן בשעות היום יכולה להיות חרדה, משקאות, במיוחד אלו הכוללים במרכיבי קפאין (שוקו/תה/קולה), אשר גורמים לשרירים של שלפוחית השתן של הילד להתכווץ.

סגנונות טיפול והתערבות טיפולית

לאחר אבחנה מבדלת של רופא מומחה, הוא זה שיקבע האם הקושי הוא פתולוגי (דלק), כך שהילד אולי יזדקק לאנטיביוטיקה עבור זיהום או להקלה ומניעת טיפול עצירות, טיפול בילדים עם מומים פיזיים לתיקון הבעיה. לפעמיים רופאים מומחים באורולוגית ילדים עשויים להמליץ על תרופות כדי לעזור עם שליטה על שלפוחית השתן.

אבל כאשר הבעיה נובעת מסיבות שלא צוינו קודם, יש צורך להרחיב את קו המחשבה הטיפולי ולהתייחס לפן התחושתי –רגשי-התנהגותי, כגון: תכנית עבודה קפדנית ועקבית על בסיס יומי שתכלול תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, שרירים טבעתיים, שרירי בטן תחתונה, הקפדה על עיסוי בבטן מספר פעמיים ביום ובניית טבלה לעיצוב התנהגותי בה ירשם באופן צילומי תאום ציפיות עם הילד לפרקי זמן תכופים ומוגדרים לריקון שלפוחית השתן (גם כאשר לא מרגישים צורך), הפחתת כמות השתייה- הנוזלים, במיוחד לפני פעילות גופניות.

.

זהו המאמר השני בסדרת מאמרים על גמילה של ילדים בעלי ויסות חושי
מעניין אתכם? עקבו אחרי הבלוג שלי
תודה, ציפי

 

37 מחשבות על “בריחת שתן אצל ילדים מעל גיל 5 והקשר לעיבוד ויסות חושי והפרעת קשב וריכוז”

 1. אשמח לדעת כיצד מטפלים בבעית בריחת שתן בלילה אצל ילדה בת 7 אשמח אם יצרו איתי קשר 0542286066 תודה….

 2. שלום ציפי,

  מדי פעם אני קוראת בנושא בריחת שתן (לבן שלי בורח במהלך היום.. הוא בן 5.8..) -הגעתי במקרה לעמוד שלך ונשמע שאת יודעת על מה את מדברת.. יש לנו מחר לאורולוג, אשמח להתייעץ אתך ולשקול טיפול, אם הוא לא יגיד שקיימת בעיה פיזיולוגית.

  תודה רבה,
  נועה

 3. ציפי אשמח מאוד מאוד לעזרתך בני בן אוטוטו 9 ויש לו בריחת שתן מלאה במהלך היום יכול להגיע ל 4-5 פעמים ביום לרוב בזמן משחק. לא איתרו משהו פיזיולוגי וניסינו טיפול תרופתי בינתיים כלום לא עובד
  אציין שהוא אוטיסט בתפקודים גבוהים
  חייבים את עזרתך אשמח לקבל דרך ליצור עימך קשר

 4. שלום רב, בתי בת ה8 כיום סבלה בגלאים המוקדמים יותר מדליפות וטפטופים ולאחרונה קרו שני מקרים בהם הרטיבה לחלוטין. אשמח להתייעץ איתך לגבי כיווני בדיקה שונים

 5. שלום, יש לי תאומים בני כמעט 5, שעברו ניתוח היפוספדיאס.
  לאחד מהם , למרות שהוא מרגיש שהוא צריך לשרותים והוא הולך, גם לפעמים באמצע הלילה, קורים הרבה מקרים ש"בורח" לו והמכנס תמיד רטוב והכי חשוב , זה לא מפריע לו והוא יכול להסתובב רטוב כל היום.
  אודה לעזקתך למי כדאי חץלםנות

 6. בני בן 9 וסובל מטפטופים במכנסיים במהלך היום ,
  אשמח לדעת מה השלב הראשוני שצריך לבדוק ולטפל בבעיה
  בברכה

  1. שלום תהילה, מצטערת על האיחור בתגובה.
   אשמח לעזור. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 7. נא לחזור אלי ילדה בת 5 מרטיבה בלילה על בסיס יומי וטפטופים ביום מאס גמילה מחיתול בגיל שנתיים

  1. שלום חני, מצטערת על האיחור בתגובה.
   אשמח לעזור. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 8. הבת שלי בת 6 ומרטיבה במהלך היום באופו יומיומי.
  אשמח לייעוץ, לציין שהיינו אצל אורלוג ועשינו לה את כל הבדיקות.

  1. שלום שירן, אשמח לייעץ. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 9. שלום בת שלי כמעט בת 6 במהלך היום בורח לה פי פי.
  הינו אצל אורולוג לא קבלנו שום טיפול.
  מה עושים? אשמח לקבל יעוץ
  תודה

  1. שלום למה, אשמח לייעץ . אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 10. הי, בני בן 8, מרטיב מספר פעמים ביום ומדי פעם בלילה. כשהיה צעיר יותר נבדק אצל אורולוג והבדיקה יצאה תקינה. כיצד אוכל לעזור לו? תודה

  1. שלום קרן, אשמח לעזור לך. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 11. שלום רב, קיבלנו ילד לאימוץ בגיל 9 , הילד יושן עם חיתול ליתר דיוק הוא לעולם או נגמל מהחיתול ,
  ניסנו להעיר אותו מספר פעמים בלילה, ההרטבה הופחתה אך לא הופסקה לגמרי
  מה ניתן לעשות
  תודה וברכה

  1. שלום נחום, יש פתרונות, אנא התקשר 052-6429-390 או השאיר מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 12. הבן שלי, בן 5.5 כל הזמן רטוב במהלך היום, היו תקופות יותר יבשות ובשבועיים האחרונים התופעה מתגברת ומורגשת נסיגה, גם מבחינה של יציאות. אודה לייעוץ.

  1. שלום מיכל, אשמח לייעץ ולתת לך כמה פתרונות. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 13. שלום, הבן שלי בן 5.5 לאחרונה יש לו בריחות שתן על בסיס יומי והוא טוען שהוא לא מרגיש זאת ורק בערב לםני המקלחת זה מתגלה. לעומת זאת בלילה לרוב לא מפספס ואף מתעורר מעצמו והולך להתפנות. אציין שנראית אצלו נטייה לחולמנות. האם זו הסיבה או שייתכן גם גורם פיזיולוגי? תודה.

  1. שלום ליאור, אשמח לייעץ לך. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 14. שלום רב. הבת שלי בת חמש וחצי מרטיבה על בסיס יומי גם ביום וגם בלילה. אשמח מאוד לייעוץ.

  1. שלום מריה, אשמח לייעץ לך. אנא התקשרי 052-6429-390 או השאירי מספר טלפון ואחזור אליך
   תודה, ציפי

 15. בני בן 3.5 והוא חוזר כמעט כל יום רטוב מהגן, היו הפסקות, אך כיום זה באופן יומיומי ואפילו יציאות. אשמח לייעוץ

 16. ציפי שלום, ביתי תהיה בת 5 ביולי הקרוב, היא גמולה מגיל שנה ועשרה חודשים ובדרך כלל שולטת בצרכיה היטב, מסוגלת גם להתאפק במידה ואנחנו מחוץ לבית, בזמן האחרון החלה לעשות פיפי בשעות הגן, פעם ביום לפעמים פעמיים ויש ימים שכלל לא בורח לה. האם זאת בעיה שיש להתייחס אליה בגיל הזה? כשאני שואלת היא פשוט אומרת שלא שמה לב שיש לה. אודה לתשובתך.

 17. טיפטופים במהלך כל היום והרטבת לילה אצל ילדה בת 4 לא מפריעה לה שהיא רטובה…
  אשמח לייעוץ

 18. ציפי שלום.
  הבת שלי בת 4. במהלך היום בעיקר בגן מרטיבה כמה פעמים ביום. בשום פנים לא מוכנה ללכת לשירותים וכשמבקשים ממנה ללכת לשירותים היא מתפרצת בהתקף זעם. חשוב לציין שבלילה אין לה בריחת שתן ובסופי שבוע בבית הבריחות פחתות.
  אשמח לייעוץ

 19. ציפי שלום
  המאמר שלך מאד מעניין. הבת שלי בת 6 יש לה טפטופים רק ביום . בלילה שליטה מלאה. לא מפריע לה כלל שהיא רטובה. אשמח מאד לייעוץ ממך

  1. חיה שלום, טפטופים כפי שאת מתארת יכולים להיות מסיבות שונות, קושי בעיבוד וויסות חושי, סממנים של קשב, על רקע רגשי ועוד. אי לכך, יש צורך לעשות הבחנה מבדלת ולהתייחס לתמונה כוללת של חיי הילדה. אם עדיין את צריכה עזרה (עקב תקלה טכנית אצלי רק כעת התעדכנו אצלי ההודעות) את מוזמנת לפנות אלי. המספר שלי הינו: 052-6429390. תודה על פנייתך. ציפי

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נייד

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה
איך אוכל לעזור?
1
אני זמינה לצ'אט, איך אוכל לעזור?
אני זמינה לצ'אט