סנוזלן-סביבה רב חושית

הפעלה של חדרי הכלה, חדר רב חושי ו/או סנוזלן

בהסתכלות על ציר הזמן על ההתפתחות התקינה של ילדים, ניתן לראות קובץ של כישורים המבשילים והנרכשים מתוך התנסויות, צפייה במודלים וחיקוי, למידה פסיבית ואקטיבית בהתאם לנורמות ותהליכים התערבותיים המאפשרים הסתגלות, התפתחות וחברות בתוך תחושה מסוגלות וחוויה של הצלחה. במערכת החינוך ישנה יכולת לצמצם פערים ולקדם תלמידים באמצעות התערבות המשלבת התייחסות לצרכים ולא לתפקוד, התייחסות לחוזקות ולא לחולשות. קיימים למעלה מ- 400 מחקרים אשר מוכיחים את יכולת ההשפעה הקוגניטיבית, הרגשית וההתנהגותית על עתידם של הילדים.  הרעיון הוא להפוך את הלמידה לחוויה משמעותית. מסלו, בנדורה, רוג'רס, מונטיסורי, מיקולינסר ורבים אחרים רואים בדמות המחנך ובמערכת החינוך בכלל מודל להתקשרות וביטחון, כאשר הקונפליקט בין תורשה וסביבה נותר מאחור, והילד וצרכיו במרכז.

חשוב לציין כי ישנם ילדים שהמערכת הנוירולוגית שלהם אינה מתפתחת בזמן ובאופן מיטבי ומותאם לגיל. ישנם ילדים הנולדים עם לקויות גנטיות, פיזיות וקוגניטיביות. ישנם ילדים שגדלים בסביבה שאינה מאפשרת את התפתחותם. עבורם ולמענם, כחוליה מחברה חזקה ואיתנה, יש צורך לעשות ולבחון כל תהליך התערבות שבאמצעותו יהיה ניתן לצמצם פערים, לסייע בהתמודדותם עם קשיים, לקדם את רווחתם הנפשית ולאפשר להם להיות חלק מהחברה כשווים.

למי מיועד השימוש בחדרי הכלה או חדרי סנוזלן:

נדרשת הגדרה אחת ויחידה ותנאי הכרחי כאבחנה מבדלת. מכאן שהפעלה והתנסות חווייתית בחדר הכלה ,חדר רב חושי או חדר סנוזלן  היא פונקציה בלתי נפרדת ויחידה של הגדרה אחת : להיות אדם. החדר מאפשר לכל אדם למצוא את המענה לצורך הייחודי שלו. כתנאי יסוד זה ליווי של אדם קשוב, ממוקד הצרכים של הילד, מכוון לשפר את הרווחה האישי, תחושת שליטה עצמי ומסוגלות שיובילו לשיפור תפקודי. עם זאת ידע והבנה של יתרונות ופוטנציאל ומגבלות הפעלת החדרים השונים הם תנאי יסוד .

למעלה מ- 19 שנה של ניסיון בעבודה מעשית, הן בהתמודדות אישית כהורה מיוחד, והן כאשת מקצוע המלווה מסגרות חינוך רגיל ומיוחד, מלמדת באקדמיה ובעלת מרכז להתפתחות הילד, אני רואה את הילדים כיחידה אחת אשר ניתן לכוונה להצלחה, כאשר החוליה המקשרת היא המורה, רצונו/ה לעשייה והכלים שיעמדו לצידו/ה.

חדר הכלה, סביבה מותאמת חושים, חדר סנוזלן, הם חלק מהאופן שהסביבה יכולה להיות מותאמת לצרכים הילד. יש ליזכור שהם הכלי באמצעותו ניתן להגיע למטרה. מחקרים עכשוויים הראו כי עבודה שיטתית ומכוונת בחדר הכלה, מביאה לשיפור תפקודי, רגשי והתנהגותי של הילד. התאמה ואיבזור חדר הכלה הוא חלק מתהליך למידה בהבנה מה הפוטנציאל הטמון בגישה ולא רק בחדר. השתלמות בנושא נותנת כלים מעשיים, מלמדת זווית ראיה חדשה ולא רק הבנה טכנית של טיפול החדר. נכיר לעומק את עולם החושים והרגשות ומה הקשר לפיתוח כישורי ויסות עצמי, שליטה ולמידה.

האתגר הגדול, על פי דיווח של אנשי חינוך, הינו תקציב נמוך והשקעה כספית גבוהה. מטרת ההשתלמות היא ללמד את צוותי החינוך כיצד לבנות חדרים מאובזרים היטב במינימום תקציב. וזה אפשרי. לכן, על הצוות המוביל  לעבור את ההשתלמות בסביבה הטבעית שלהם או בסביבה דומה, ועליהם להתנסות בעשייה ולהבין את המותר ואסור. ההשתלמות היא תאורטית, מעשית, וכוללת סדנאות חווייתיות בנושא עיבוד חושי –רגשי  בשילוב עם חדר סנוזלן כולל מערכי טיפול מותאמים לפעילויות השונות לפי תחומי הידע של המטפלים. אפשר בהמשך לבנות גם כן תוכנית הדרכה וליווי למטפלים.

הקונספט הרב תחומי של ההשתלמות למטפלים, שפיתחתי ובהדרכתי, נותן מענה רחב לכל האוכלוסיות מגיל הינקות עד גיל הזהב, מהחינוך הרגיל עד החינוך המיוחד, ואותו ניתן לבצע  בקהילה, במוסדות השונים, וכמו כן במגזר הפרטי, כאשר המטרה היא לתת מענה טיפולי  מקצועי ייחודי, בשימוש חדר רב חושי המשמש כ"בסיס בטוח" להתפתחות וזירוז תהליכים טיפולים. ההשתלמות מעלה למודעות של כלל אנשי הטיפול אין סוף אפשרויות של בניית תכניות ושל פעילויות עבור אוכלוסיות רבות ומגוונות. פעילויות שיכולות להיות קבוצתיות, פרטניות, דיאדיות (הורה וילד), מענה לאוכלוסיות עם התפתחות תקינה או מענה מצוין לאוכלוסיות מיוחדות על כל תחומיהן, עבודה אל מול מחלקות הרווחה, קהילה נגישה, מסגרות דתיות, גני ילדים ובתי ספר, ועוד.

על מנת להבחין בקשר בין הקהילות השונות, אל מול היתרונות של  חדרי הכלה או חדרי סנוזלן ובנית תכניות מותאמות, נדרש ידע מקצועי. כמי שמכירה היטב את הפוטנציאל הנמצא בהפעלתו של חדר סנוזלן מתוך ניסיון קליני עשיר ואת יכולות האינטראקציה עם כלל הצרכים של אוכלוסיות רבות בחינוך המיוחד והפרעות נפשיות, אין לי ספק בערך הרב ובהשתלבות האופטימלית של ההתמחויות הטיפוליות שלי במגוון הדרכי ההתערבות שניתן להתאים  לכלל הילדים  אשר ניתן להעניק בעזרת הפעלה נכונה של חדרי ההכלה או חדרי רב חושי (סנוזלן).

הניסיון המקצועי שלי בחינוך המיוחד, כתרפיסטית נוירו התפתחותית רב תפקודית, מאמנת קוגניטיבית התנהגותית CBT, המתמחה בגישות עבודה רבות במרכז הטיפולים שבבעלותי, מלווה ומדריכה משפחות "מיוחדות", מרצה במכללת ווינגיט בקורס של ספורט טיפולי לבעלי צרכים מיוחדים, שנים של השתלמויות וליווי של צוותי  חינוך, מעונות נעמ"ת, גנים ובתי ספר ,מרכזים טיפולים כגון מרכז שלווה ומרכז רגש.  בתחום המעשי של פיתוח מיומנויות סנסו-מוטוריות-קוגניטיביות למעלה מ- 19 שנים, מאפשר לי ללמד ולתת כלים מעשיים רבים לאנשי חינוך ולמטפלים בעזרת חוויה ועבודה בתוך חדר הסנוזלן. אני מביאה איתי את הידע התיאורטי ובעיקר המעשי בתחום שלא ידוע ולא מספיק מפותח בארץ בנושא של הפרעה בעיבוד ובוויסות החושי (SPD- Sensory Processing Disorder) וההשפעות שלו על ילדים (מינקות עד בגרות), נוער ומבוגרים, בתחומים רבים כגון, התנהגות, כישורי למידה, קשב וריכוז, מוטוריקה (גסה ועדינה), תקשורת ועוד.

את הניסיון המקצועי העשיר שלי צברתי לא רק מלימודי הרבים, אלא בעיקר מהיותי אם לשלושה ילדים מיוחדים, אשר הם מהות חיי האישיים והמקצועיים ולכן יש לי היכרות מעמיקה של הצרכים והתמודדויות בנושא חינוך מיוחד ובריאות הנפש. לאור הניסיון הקליני שלי בטיפול בילדים עם קשיים מורכבים באפיוניהם, מרביתם מטופלים תרופתית, חלקם שוהים  במסגרות מיוחדות, מחלקות, וטיפולים בקהילה עימם יש לי קשר הדוק  לצורך שיתוף פעולה לבניית תהליך טיפולי מיטבי לילד ולמשפחתו, הביאו אותי למציאת תהליכי טיפול לא שגרתיים לצורך הגעה לנפש הילד, לדאוג לקידומו ורווחתו וגם של משפחתו. לאור ההבנה האמיתית של הצרכים, השלמות, ההצלחות האישיות והמקצועיות ובעיקר מתוך תחושה של שליחות, פיתחתי ויזמתי במסגרת מעורבות שלי כבעל ניסיון לרווחת רבים על ידי פיתוח תכניות התערבות וטיפול רב תחומי ורב גילי ברשויות עם שיתוף אגף הרווחה או במסגרות פרטיות.

אני מאמינה ביכולת לטפל באמצעות חדרי הכלה במגוון רחב של קשיים ובעיות עמם מתמודדים אנשים רבים.
הניסיון הרב שיש לי והידע כיצד ניתן להפיק את התועלת המירבית מחדרי הכלה ככלי טיפולי, מאפשרים לי לטפל בכל שכבות האוכלוסיה, להגיע לתוצאות ולהעביר את הידע הנדרש כדי להבין איך לעשות שימוש בחדר הכלה בטיפול וכיצד להפעיל חדר מסוג זה.

 

1 מחשבה על “הפעלה של חדרי הכלה, חדר רב חושי ו/או סנוזלן”

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נייד

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה
איך אוכל לעזור?
1
אני זמינה לצ'אט, איך אוכל לעזור?
אני זמינה לצ'אט