חגים – מסיבות האתגרים בחיים של ילד מאותגר

חנוכה, פורים, ומסיבות שונות, אפילו יום הולדת, יכולות להיות אתגר של ממש בהתמודדות עם מצבים וגירויים שונים. אותם מצבים יכולים להתפתח לקונפליקטים באופן כללי, אך לכל ילד ישנן סיבות שונות לקושי בהתמודדות.

מאמר זה יעסוק במספר מאפיינים שיכולים לתת מענה להתנהגויות של ילדים הנרתעים מהשתתפות בהם, מראים רגזנות, התפרצויות זעם, נוקשות גורפת ובלתי מתפשרת מול כל ניסיון לשכנעה אותם להשתתף, להגיע, לשבת בין כולם גם אם לא משתתפים. כך למשל ללכת להצגה, פסטיגל, קולנוע או פעילות בעולם הספורט.

ילדים רבים וגם הוריהם לא מבינים למה. מה הסיבה להתנהגותם. הנטייה באותם רגעי מצוקה, תסכול הוא לשאול "למה ,את/ה מתנהג ככה…., למה, את/אתה לא רוצה להשתתף….". הרבה פעמים, ההורים מביעים אכזבה שהילד לא משתתף. כעס ששאלתם, טרחתם, קניתם וברגע האחרון הילד לא רוצה להשתתף. להיכנס להצגה או צורח בכניסתו לבית של קרובי המשפחה. כהורים, אתם גם נכנסים למצב של אי ודאות ורצון לתת מענה ולהרגיע את מאפייני ההתנהגות שלעיתים, יכולים להיות מאוד עוצמתיים.

אין תשובה אחת שחלה על כולם ואין תשובה שהיא גורפת בכל אירוע.

כל מקרה הוא לגופו של עניין, תלוי באותה סיטואציה ועבור כל ילד.

הסיבה שאיחדתי ביניהם היא כי לילד יכול להיות יותר ממאפיין התנהגות אחד. לרוב יש קשר ביניהם גם אם לא כולם חייבים להופיע בכל אחד.

הילד מתנהג, בחוסר היכולת, הידע, ההבנה וכלים מעשיים, שיעזרו לו. לא כולם יידעו איך להכיל את עומס הרגשות שהמחשבה מעוררת שלא נדבר להגעה לאירוע עצמו. הם עשויים להתקשות לעמוד בתקנות הבטיחות ולהירגע לאחר החגיגה.

ייתכן שההתרגשות סביב המסיבה, האירוע, ההצגה או המפגש המשפחתי יציף רגשית את הילד עוד לפני המועד. ילדים יכולים להסכים לבצע חזרות, לתכנן מסיבה, אפילו לבקש לקנות כרטיסים להצגה, פסטיגל או הבטחה שייקחו חלק ממסיבה חנוכה, פורים…

באופן כללי, כהורה את/ה יכול לעזור לילד/ה שלך עם חזרה לקראת האירוע ותיאום ציפיות. בלי דרישות. מה עליה/עליו לעשות, מה יכולה להיות נקודת הקושי, ומה ניתן לעשות, ואיך אם יהיה קשה מאוד תצאו לסיבוב, אבל אל תלכו הביתה, אלא תחזרו לאט ובהדרגתיות. חשוב לציין את נקודות הכיף וההנאה, ואיך את/ה תשמרו עליה/עליו ותרגישו כמה הכל יהיה בשליטה שלו ושלכם והוא לא ייפגע.

מרבית המסיבות והאירועים שמתרחשות בחגים, כגון הצגות ומסיבות, ומעבר להיותם משמחות ומרגשות הם יכולות להיות מאוד מאוד רועשות, מפתיעות ומשנות את הסביבה המוכרת והבטוחה. האווירה משתנה בין רגע. חוויה שלא מוכרת, לפעמים תחפושות, או שינוי התפאורה, אור אולטרה סגול, במקום אור רגיל לבן/צהוב. כל שינוי לא עובר חלק, דורש הסתגלות והכנה מראש, מפני שיכולים להיות הסחות דעת, נוקשות וקיבעון.

אם תזכרו להקפיד לערוך תכנון מפורט על גבי טבלה ותמונות על פי תיאום ציפיות שתערכו עם הילד, הסיכוי לשיתוף פעולה גדל לכל ילד בעל ADHD, הפרעה בעיבוד-ויסות החושי, חרדות, לקויות למידה או אחר.

תזכרו: אם תתכננו מבעוד מועד, תוכלו להפחית בעיות וחרדות מבלי להגביל את חווית הכיף של ילדכם.

איך ניתן לעזור עוד לילדים מאתגרים ADHD, עיבוד-ויסות חושי, חרדות:

תדאגו שיהיה לילד מאכלים שמוכרים לו

יש צורך לתכנן את האוכל, חטיפים, ממתקים, כיבוד שיוגש בפעילות, אירוע או ארוחה משפחתית כדי שיהיה חלק פעיל בארוחה וייהנה מהאוכל שמוגש. מסיבות בגן / בבית ספר / מפגשים משפחתיים יכולים להוציא את הילד מאיפוס. פתאום הוא יכול להחליט שכלום לא טעים לו, ואין לו מה לאכול. האוכל הקבוע איננו, או שגם הוא עבר שינוי במראה. תזכרו, שלמרביתם לא מדובר בעניין של פינוק.

על מנת לעזור לילד: כדי לעזור לילד, מומלץ להביא לכל פעילות/אירוע את האוכל המוכר וידוע לו. סדנת חינוך לא עושים במהלך אירועים מאתגרים, ולא במקום שבטוח לילד כמו במסגרת הבית והוריו.

הקפידו על כללי ביטחון

הרבה מאוד מהמסיבות, יכולות להיות עבורם גורם למצוקה. ילדים רבים יחושו חוסר ביטחון מהסביבה שהשתנתה, כל שינוי בארגון הכיתה או גן. יכול להיות משמעותי עבור ילד בעל הפרעת קשב, ויסות חושי וחרדות. הם מתקשים להסתגל במהרה על כל שינוי בסביבה או במראה החיצוני של דמות מוכרת. עבור צעירים מתחת לגיל חמש, חוק השימור טרם מפותח והם לא מבינים שבגד שונה, איפור צבעוני, שינוי סדר הראות, או צבע האור, לא משנים את האדם ואת הסביבה המוכר להם. ילדים תיארו הגעתם "לגן/אולם/כיתה/סביבה חדשה" ואי "הקשבה" מהוריהם או/מהצוות, ניסיון שכנוע שלא התחשב בדרישות, שלא היו ברורות או פעילויות בהם ילדים נוכחו לבד כמו מסיבת יום הולדת עוררו התנהגות Fight-Flight. הילד בין רגע יכול לברוח בלי להפעיל שיקול דעת (ACTING OUT) ולהסתתר בלי להגיד לאיש לאן נכנס (בתוך או מחוץ לחלל) מה שילחיץ את ההורה והצוות.

על מנת לעזור לילד: כדי לעזור לילד מומלץ לערוך לפני יציאה מהבית שיחה ואפילו רישום לדברים שמותר ואסור לעשות. תערכו נקודות הפסקה/יציאה/או שינוי אווירה. במקרה שאתם לא בגן/כיתה, לבקש מהגננת/מורה להוריד איפור ולסכם עם הילד מי יעזור לו.

פורים זה לא כל השנה. תחפושות – כן או לא?

כפי שכבר כתבתי בטיפ הראשון וכמו שכתבתי בהקשר לפורים במאמר אחר, תלבושות יכולות להיות לא נוחות מגרדות, מפחידות כמו גם כל מיני רעשים, קולות והבהוב אורות לא ידועים שיכולים לגרום ללחץ. רעשים, אורות, קולות, מוזיקה, תפאורה ופעילויות השונות יכולים להיות לעומס יתר של גירוים תחושתיים בו זמנית שיכולים להיות מכריעים ביכולת ההתמודדות של הילדים בעלי קשים בעיבוד – ויסות חושי, לקויות למידה וקשב.

על מנת לעזור לילד: תנו לילד לנסות את התחפושת בבית פעם או פעמיים לפני יום המסיבה. תבקשו מהגננת או המורה לתת לכם חלק מהחפצים לניסיון אם זה לא עוזר. נסו לראות אם הוא כן מסכים באופן חלקי ואם לא, לא חייבים. ככה גם ברגעי חושך וצעקות תוך כדי שירה. עם רעש ואורות משפיעים על ילדכם, אולי עדיף להימנע מאפקטים, הצגות, מרכזי קניות, מרכזי בילוי ופארקים רבים מציעים חווית אפקטים של אור ומוזיקה ברמקולים.

להרגע לפני השינה

ילדים עם קשיים בוויסות עיבוד חושי, ADSD, חרדות יכולים להתקשות להגיע לרגיעה לפני או אחר מסיבות/ אירועים מאתגרים- מרגשים-מלחיצים שישפיעו על יכולתם להירדם בערב, או שיראו יקיצות מרובות באותו יום, ואפילו מס' ימים לאחר מכן. בנוסף, העייפות הגוברת יכולה לגרום להם לחוסר שליטה ברגשותיהם  כך שיהיו רגזניים, עד להפגין התקפי זעם.

על מנת לעזור לילד: לדאוג שלפני השינה יהיה מספיק זמן לעשות אמבטיה פושרת. ניתן לשים במים שומנים מרגיעים, לעשות מסג' אם הוא מאפשר, ושיקראו סיפור מוכר שהילד אוהב. לא להיכנס למלחמות, וויכוחים, אפשר לתת לו עוד זמן עד שנירדם במיטה שלו.

לשמור על מעט שיגרה

כמו כל חג, או במסגרת יום הולדת, הילד וההורים יוצאים מהשגרה. מסיבות רבות, ביקורי משפחה, יציאה מכל השגרה מכניסה את הילדים להתרגשות יתר, שיכולה להפוך שימחה ליום מציף.

על מנת לעזור לילד: כדי לעזור לו/ה תשתדלו לשמור על מעט שגרה, חזרה בשעה קבועה, להישאר בסביבה של הבית, ללא נסיעות ארוכות, הצגות או אירועים משפחתיים רבים וארוכים שעד שעות הערב, יום לפני החזרה לגן או בית ספר.

לסיכום : כדי לעבור את החגים בשלום חשוב להבין מה גורם לילד הנאה ולא מה שמענה אותו. ככל שתכירו יותר דרכים לעזור לילד והוא ידע על קיומם לכולכם, יהיה קל יותר בהתמודדות בכל חג. כמו גם בכל מפגש משפחתי.

מקווה שנתתי לכם כלים להתמודדות הבאה.

אשמח לשמוע מה אתם חושבים, תשתפו אותי ברעיונות, חוויות ותשתפו את החברים ויחד נעזור לעוד ילדים והורים.

ציפי

2 מחשבות על “חגים – מסיבות האתגרים בחיים של ילד מאותגר”

    1. היי ניקול, האתר כרגע בתקופה של שיפוץ ושינוי ולכן אני לא כל כך פעילה כאן אשמח להעניק לך ייעוץ אישי אנחנו נמצאים בפתח תקווה פאלפון מספר 0526429390

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נייד

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גלילה למעלה
איך אוכל לעזור?
1
אני זמינה לצ'אט, איך אוכל לעזור?
אני זמינה לצ'אט